Author Topic: Galopske utrke  (Read 36253 times)

0 Members i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Zoxxy

• pepinjer/bedevija
Galopske utrke
« on: OUJAK 03, 2006, 11:10:27 pm »
Što mislite o galopskom sportu?
U Hrvatskoj?

Znate li što o predstojećoj sezoni? Nova grla? Treneri? Đokeji? Novi hipodromi....
Pišite i pitajte što god želite!

Pozdrav!

Offline Anglo A

• (S) konj/kobila
Galopske utrke
« Reply #1 on: OUJAK 03, 2006, 11:13:44 pm »
Znas li za Riki Tiki Madarski P.K. u Hrvatskoj negdje ja mislim samo za priplod
Smile and ride

Offline Tea 34

• pepinjer/bedevija
Galopske utrke
« Reply #2 on: OUJAK 03, 2006, 11:15:11 pm »
Mislim da je stanje katastrofalno i da se pod hitno treba nešto napraviti po tom pitanju... Loše staze, uništeni,povrijeđeni konji, doping, samozvani treneri...oj,oj,oj,oj,... :x

Offline child in time

• pepinjer/bedevija
Galopske utrke
« Reply #3 on: OUJAK 03, 2006, 11:56:46 pm »
Ja nemam blage veze s tim sportom. Znam da se u zg održavaju trke. Ja sam 2 puta trčala galopsku utrku. To je sve bilo bezveze. To mi zovemo seljačka utrka. Kod nas su prije postojali galoperi, imamo stazu ali ta staza baš i nije za galop jer je premala pa je bilo puno slučajeva izlijetanja.
I'm not your problem, the truth is your problem!

fly

• Guest
Galopske utrke
« Reply #4 on: OUJAK 04, 2006, 12:01:06 pm »
iskreno nemam pojma o galopskim trkama u hr!
znam da se odrzavaju u Zg!
koliko sam primjetila dosta su napredovali- napravili su stazu(neznam kakva je za jasit po njoj), i tribine  pa cak i kladionice( sto je btw. jako dobro)
jel sta su galopske trke bez kladionice!
zao mi je sto nema vise konja za galopske, jer da ih ima, siguno bi se ljudi malo vise zaiteresirali za tu granu sporta!
meni se ta grana jako svida, ali mi je jedini bad sto konji brzo propadnu, odu im noge i takve stvari--pa mi je s te strane gledista zao konja toliko terat!
imal sam fazu da se bavim s tim, no kad sam malo bolje razmislila sam odustala radi konja!
sad sam malo vise naklonjena na militery iako se u toj grani konj jos vise i prije unisti nego na galopskim- no kazem to je samo faza- proi ce, nadam se!
 e da pitanje- cija je kobiica( sa zg hipa je)- galoperka- kiss me- simpa mi izgleda! imala sam je prilik viditi dok su je setali tamo na krugu kod njihove galopske stale! mala je zivac bila! kontam se da su svi EP takvi- to je ok

Offline Zoxxy

• pepinjer/bedevija
Galopske utrke
« Reply #5 on: OUJAK 04, 2006, 03:25:21 pm »
Kiss me. od pastuha Lemhi Golda i kobile Kosjenke. Oždrebljena u Hrvatskoj. Zadnji vlasnik za kojega znam je bio Enimark Ponjević, a sada ne znam.
Njen otac Lemhi- jedan od najskupljih galopera kod nas. Uvežen iz SAD-a. Trčao je mnoge poznate utrke i imao zavidne rezultate i na svijetskoj razini, a to baš nije mala stvar: evo malo informacija o njemu:

kao trogodac: WON Westwood S.; 2ND Jim Dandy S. (G3)
kao četverogodac: WON Jockey Club Gold Cup S. (G1), Marlboro Cup Invitational H. (G1), San Juan Capistrano H. (G1), Sword Dancer S. (G2), San Marino H.; 2ND Hollywood Invitational H. (G1); 3RD El Monte S.

USA Champion Older Horse, 1982.
Imao je 22 starta: 8 prvih, 3 druga i 1 treće mjesto.  ZARADA: $1,116,445

mala je zivac bila! kontam se da su svi EP takvi- to je ok
ma nisu. Ima ih razno raznih: cistih flegmi, budala, nabrijanih, ovakvih, onakvih.....    ipak se kod njih gleda samo brzina i to im je temelj selekcije u vecini zamalja ma kakvi oni bili u glavi.

Offline Antares

• pepinjer/bedevija
Galopske utrke
« Reply #6 on: OUJAK 04, 2006, 03:39:32 pm »
Znaci zoxxxy handicap utrke su za starije konje? Jer koliko znam Lemhi je 82 bio najbolji handicap konj.

Mi ni neznamo kojega smo konja imali na ovim prostorima.

Evo pedigre za one koje zanima. Imate slike i informacije o svakom konju.

http://www.pedigreequery.com/lemhi+gold

Offline Zoxxy

• pepinjer/bedevija
Galopske utrke
« Reply #7 on: OUJAK 04, 2006, 03:52:09 pm »
Antares
Znaci zoxxxy handicap utrke su za starije konje? Jer koliko znam Lemhi je 82 bio najbolji handicap konj.

Da. 1982.
Nažalost čuo sam da je uginuo prošle godine negdje u Dalmaciji i šteta što nije više njegove ždrebadi, gazda je tražio previše- 12000 kuna za pripust. Rijetki to mogu.

Offline Antares

• pepinjer/bedevija
Galopske utrke
« Reply #8 on: OUJAK 04, 2006, 03:53:59 pm »
Da za nase uvijete je to stvarno puno bez obzira kakav konj bio.

fly

• Guest
Galopske utrke
« Reply #9 on: OUJAK 04, 2006, 04:39:05 pm »
hvala!
bas mi je drago da se netko na forumu kuzi u gaolpere!
odlicno sad znam koga treba pitati o tome!
e kad smo vec kod toga!
zanima me kako izgledaju treninzi za jednog galopera koji se natjece!!???
i kad kupujes jednog EP na sto trebas obratiti pozornos- osim brzine i podrjetla!?
znam dosadna sam ali me bas zanima

fly

• Guest
Galopske utrke
« Reply #10 on: OUJAK 04, 2006, 04:44:14 pm »
kao trogodac: WON Westwood S.; 2ND Jim Dandy S. (G3)
kao četverogodac: WON Jockey Club Gold Cup S. (G1), Marlboro Cup Invitational H. (G1), San Juan Capistrano H. (G1), Sword Dancer S. (G2), San Marino H.; 2ND Hollywood Invitational H. (G1); 3RD El Monte S.

sta zanci ovo u zagradama (G1), (G3)....koji je stigao na cilj ili?????

Offline Zoxxy

• pepinjer/bedevija
Galopske utrke
« Reply #11 on: OUJAK 04, 2006, 07:05:01 pm »
Ovo (G1), (G2).... To ti je oznaka u kojoj je grupi konj trčao i kakva je konkurencija. Znači G1 su "elita" najbolji od najboljih....
Treninzi su dosta zeznuta stvar. Ima jako puno načina treniranja galopera. Konj se prvo normalno ujaše pa nakon toga počinje lagano raditi na stazi- šetnja, lagano kasanje itd.  Kad dođe do određenog stupnja kondicije počinje intenzivnije raditi i počinje sa tzv. brzim radom- trcanje sa drugim konjima u jakom tempu... to je najcešče jednom tjedno. Ima puno toga, dobra ishrana i odrzavanje elektrolita, vitamina, kem.elemenata i spojeva od velike je važnosti za određeni uspjeh...

Kod kupnje konja za trku, najvažnije je po meni prvo vidjeti kakav je konj u glavi, da je stabilan, što manje živčan.. jer što će ti super super odličan trkači konj odličnog pedigrea i performansi ako ga recimo ne možeš ugurati u startnu mašinu.
Konj mora biti pravilne građi i važno je da ima ispravan stav nogu, da se ne kreše, sustiže....
To je ono ukratko.

Offline zoran

• pepinjer/bedevija
Galopske utrke
« Reply #12 on: OUJAK 04, 2006, 07:16:12 pm »
Tea 34, što se tiče samozvanih trenera, situacija je identična kao i u ostalim disciplinama, znači ništa specifično za galopski sport...

Što se tiče trka, imao sam priliku gledati trke u New Market-u, u UK... Konji koji tamo trče znatno su viši i koščatiji od ovih naših, i puno su smireniji dok ih vode na trku - inače meni najinteresantniji dio svake trke kod nas, kad se dovode konji od štale do padoka. Ovi naši galoperi su mi ipak bliži srcu...

Pratim uglavnom sve trke na Zg hipodromu. Klađenje me osobno ne zanima, ali smatram da je dobro za promociju sporta. Nažalost konji često prebrzo završavaju karijeru zbog ozljeda na nogama, npr. Tizian...

Kada se prizna hrv. uzgoj, razvit će se i sport, znači na tome treba ozbiljno poraditi. Do tada su sve trke tzv. crne trke... Meni su jednako privlačne kao i one u New Marketu.

Što se tiče jahanja galopera, to je drugi svijet u odnosu na npr. turnirske konje. I jedno i drugo ima svoje prednosti. nisam jašio trke niti ću (teži sam od dva džokeja zajedno   :wink: ), ali sam galopirao na englezima, arapima, angloarapima i kasačima po poljima, i nema ništa ljepše od osjećaja stati na uzengije, nagnuti se naprijed i pustiti konja da ide....
Zoran

fly

• Guest
Galopske utrke
« Reply #13 on: OUJAK 04, 2006, 11:55:14 pm »
ima li neka posebna hrana koju konj treba  jesti? znam da za preponase imaju neke hranice kojekakve za energiju....!
i cime se odrzavaju elektroliti , jel isto kao i kod preponasa sa nekim praskom koji se stavlja u vodu, ili ima nesto posebno!
koji se vitamini najcesce daju konjima?
i kolio se na dan trba s njima trnirati?
koliko traje jedan prosjecan trening ili brzi rad?
i sto se tice trka- na koliko se konji trkaju?kontam se da je to odredeno po starosti konja? ili opet grjesim?!(nebi me cudilo)

Offline Tea 34

• pepinjer/bedevija
Galopske utrke
« Reply #14 on: OUJAK 05, 2006, 12:39:43 am »
Fly,za ta sva pitanja treba cijela literatura i iskustvo. Koliko znam ovdije nema takvih da bi ti mogli točno odgovoriti... a i hrpa stvari ovisi od konja do konja...